Folkepartiet - Jorden Frihed Kundskab

Et Enkelt Svar på Miljøsvineriet af en Fri Grøn Gruppeforperson

23. juli 2022

af Lene Bang

Lene BangKære JFK´ere,
Når man ikke kommer nogen steder med at anmelde miljøsvineri til politiet, så har jeg skrevet følgende brev til partiernes miljøordførere:

Anders Kronborg <anders.kronborg@ft.dk>,
Kathrine Olldag <kathrine.olldag@ft.dk>,
Per Larsen <per.larsen@ft.dk>,
Erling Bonnesen <erling.bonnesen@ft.dk>,
Mette Denker <mette.denker@ft.dk>,
Søren Egge Rasmussen <soren.egge.rasmussen@ft.dk>,
Rene Christensen <rene.christensen@ft.dk>,
Henrik Dahl <henrik.dahl@ft.dk>,
Torsten Gejl <torsten.gejl@ft.dk>,
Mette Gjerskov <mette.gjerskov@ft.dk>,
Jacob Jensen <jacob.jensen@ft.dk>,
Susanne Zimmer <susanne.zimmer@ft.dk>,
Bruno Jerup <bruno.jerup@ft.dk>,
Carl Valentin <carl.valentin@ft.dk>

Kære miljø-/fødevareordfører,
Jeg vil hermed henlede jeres opmærksomhed på, at Lea Wermelin, for tredje år i træk har givet dispensation til brug af giftstoffet Reglone i landbruget. Giftstoffet er forbudt i EU, men må nu åbenbart gerne bruges her i Danmark. Mens I nyder jeres ferie, sprøjtes giften ud minut for minut.

Dette svineri skal naturligvis stoppes omgående, og vi har derfor, den 11.07.2022 indgivet en politianmeldelse. Jeg får så i dag svar fra en Niels Thomas Andersen, Rigspolitiet, som har besluttet ikke at indlede en efterforskning af anmeldelsen, idet han ikke mener, at der er begået noget strafbart. Han mener åbenbart ikke, at det er et strafbart forhold at give tilladelse til at forurene vores fælles jord og grundvand, selvom det også er hans egen jord, vand og kartofler. Jeg har bedt ham tale med sin eventuelle ægtefælle, sine børn og børnebørn og øvrige familie, og spørge dem, hvad de mener om at blive forgiftet.

Mennesker og dyr har brug for en ren jord, rent vand og ren luft for at kunne trives, det ved enhver. Når det bliver modarbejdet fra både politikere og embedsmænd, som vi skatteydere lønner for at passe på befolkningen, så bliver man forvirret og nervøs. For hvem skal så ellers passe på os?

Jeg troede naturligvis, at han ville forstå, at dette svineri skal stoppes øjeblikkeligt. Jeg troede, at han ville blive glad for at blive gjort opmærksom på, at der sker forurening, så man ikke skal spise giftige kartofler. Jeg troede, han ville forsvare sit land og familie overfor giftspredere. At forgifte andre mennesker må da i høj grad være et strafbart forhold. Det svarer til at blive angrebet i en krig.

I øjeblikket fraråder man at spise fisk fanget i Furesøen og andre dele af Mølleå systemet på grund af miljøfarlige stoffer. Hvordan skal vi nogensinde blive sådan en forurening kvit, hvis der fortsat bliver givet tilladelse til forurening?

Når en politimand afviser en så indlysende sag, kunne nogle let få den tanke, at han var i lommen på gustne interesseorganisationer. Hvilket parti og hvilken politiker får sat en stopper for dette miljøsvineri?

Med venlig hilsen
Lene Bang, JFK21

Og sandelig - om ikke der er en, der har svaret:


Fra: Susanne Zimmer <Susanne.Zimmer@ft.dk>
Date: fre. 22. jul. 2022 kl. 13.13
To: Lene Bang <lenebanglyngby@gmail.com>

Hej Lene
Jeg har stillet et §20 spørgsmål, som kun må indeholde en sætning, så derfor er ordlyden lidt speciel.

'Er det ikke en prioritering af økonomi frem for både miljø og sundhed, når ministeren for tredje år i træk giver dispensation til at sprøjte med sprøjtegiften Reglone, som EU har forbudt da det indeholder et stof, som kan give hjerneskade, og vil ministeren overveje straks at trække dispensationen tilbage på baggrund af den sundhedsskadelige risiko og deraf følgende protester?'

Normalt vil svartiden være 1 uge, men pga ferie er den formodentlig længere.

Spørgsmål og svar bliver offentligt tilgængeligt.
Jeg laver også et opslag på Twitter.

Mvh
Susanne Zimmer
Folketingsmedlem
Gruppeforperson

Telefon: 61625672
Twitter : @Susanne_Zimmer_
Frie Grønne - Danmarks nye venstrefløjsparti

Afgiv vælgererklæring Folkepartiet - Jorden Frihed Kundskab, HER.

Medlemskab, Folkepartiet - Jorden Frihed Kundskab
Det koster 300,- kr. pr. halvår, studerende, arbejdsløse og pens. halv pris.
MobilePay 19680, AL-bank 5301 263080, Merkur Bank 8401 1298811

 

Hovedkontor - København
Skodsborgvej 188A, 2850 Nærum
Tor. og lør. kl. 14:00-17:00
E-mail: info@jfk21.dk
/ nyemedlemmer@jfk21.dk
Tlf.: +45 5252 7801

Regionalkontor - Sønderjylland
Bredevadvej 5
6372 Bylderup-Bov
Onsdage kl. 16:00-20:00
E-mail: sonderjylland@jfk21.dk
Tlf.: +45 2972 2174

Regionalkontor - Aarhus
Bindingsværket, Nørre Allé 22a
Baghuset, 1. sal, 8000 Aarhus C
Fredage kl. 17:00-21:00
E-mail: aarhus@jfk21.dk
Tlf.: +45 9180 4106

Regionalkontor - Hadsund
Storegade 39
9560 Hadsund
Åben efter aftale
E-mail: hadsund@jfk21.dk
Tlf.: +45 2070 1003

Regionalkontor - Nyborg
GuldGruben, Wilsonsgade 17A
5800 Nyborg
Åben efter aftale
E-mail: nyborg@jfk21.dk
Tlf.: +45 6331 0799 (fastnet)

Ønsker du hjælp til at afgive vælgererklæring så kontakt Kristian Larsen på mob: +45 55219923 eller email: Kristian.Larsen@jfk21.dk

--
Add us to your address book
|

Forward this message

powered by phpList 3.6.8, © phpList ltd